„A bérfőzetés helyes kivitelezéséhez jó, ha tisztában vagyunk az erjedési fázisokkal, hiszen ezek alapján tudunk időpontot foglalni a főzdékben. A rutinos bérfőzetők már a második erjedési fázis alatt időponttal rendelkeznek a főzdébe.” – mondja Nagy Árpád.
„Aki valóban napi szinten foglalkozik a cefréjével, pálinkájával, tápot ad az élesztőjének, hűti és homogenizálja a cefrét, az nem az utolsó pillanatban kezd el főzőhelyet keresni. A rutinos bérfőzők már akkor lefoglalják a helyet a főzdében, amikor már meg tudják saccolni, hogy nagyjából mennyi termésre számíthatnak.”
„A jó bérfőzdék, mint amilyen az Árpád Pálinkatanya is, nem ragaszkodnak a pontos dátumokhoz, hiszen az ott dolgozók tudják, hogy a gyümölcs néha megvicceli a gazdákat. Még erjed 30 kiló cefréd, ami nincs kész teljesen? Semmi gond! Máris javítjuk a dátumot 15-ről 21-re!” – mondja mosolyogva a pálinkafőző mester.
„Akkor kell elcsípni a cefrét, amikor elkészül. Onnan tudjuk, hogy elkészült, hogy nem látunk pöttyöket a tetején és széndioxid sem képződik. A legtisztább viszont, ha megkóstoljuk. A jellegzetes száraz ízt könnyű felismerni, hiszen már semmi cukrot nem tartalmaz. Ha elkészült, utánfutóra a hordóval és irány a főzde!”
Következő cikkünkben a bérfőzésről lesz szó, kövess minket, hogy teljes képet kaphass a pálinkakészítés titkairól.