Látvány: első lépésként megnézzük a pálinka tisztaságát és fényét.
Tenyérbe zárás: második lépésként egy-két percig zárjuk tenyerünkbe poharunkat, hogy a benne lévő nemes ital átvegye testünk hőmérsékletét, amennyiben úgy ítéljük meg, hogy nem alkalmas az ital hőmérséklete.
Illatolás: orrunkat a pohár nyílásához közelítve, mély szippantással illatoljuk meg a pálinkát. Amennyiben nem érezzük kellőképpen a pálinka illatát, billegtessük meg poharunkat. Ez a pillanat a gyümölcs vagy a virág illatát kell, hogy előidézze bennünk, majd csak ezt követheti az ízlelés.
Ízlelés: a jó pálinkát nem szabad egyetlen hörpintésre meginni, csak lassan kortyolgatva, ízlelgetve érdemes fogyasztani. Engedjük, hogy az ital szétáradjon torkunkban. Az ízlelés határai szélesek. A gyümölcs ízének érzetét a nyelven, a garatban nyújtott bársonyosság és a kellemes, hosszan tartó utóíz a jó minőségű pálinka legfőbb jegyei. Itt fedezhetünk fel citrusosságot, fűszerességet, édeskés mandula ízt, csokoládét vagy akár fanyarságot a vad gyümölcsöknél.
Szárazpróba: érdemes elvégezni a szárazpróbát az üres poharunkkal. A poharat újra a tenyerünkbe zárjuk, tetejét másik tenyerünkkel néhány másodpercre lezárjuk, majd ezt követően újra illatoljuk az üres poharunkat. Valódi pálinka esetében ilyenkor a tiszta gyümölcs illata érezhető.
Ha jól választottunk pálinkát, a következőket fogjuk tapasztalni a kóstolásnál: a minőségi pálinkánk hűen tükrözi az adott gyümölcs illatát és ízvilágát, tiszta, technológiai hibáktól mentes, tipikus gyümölcsre jellemző illat- és ízvilággal, harmonikus, karakteres, hosszantartó gyümölcsízzel, kulturált fogyasztása pedig nem hat ki a másnapunkra.
A pálinkák felszolgálásánál fontos a fokozottság, érdemes odafigyelnünk arra, hogy mindig a gyengébb ízekből induljunk ki és haladjunk a markánsabbak felé, hogy ne érjen bennünket csalódás.