Több kutatás is azt igazolja, hogy a vírusok és baktériumok ellen az olyan fertőtlenítőszerek alkalmazhatóak hatékonyan, melyek 70-80% közötti etanol (etil-alkohol) és/vagy izopropil tartalommal rendelkeznek. És habár a boltok polcain találkozhatunk olyan itallal, melynek alkoholtartalma eléri a 70 százalékot, A kereskedelmi forgalomban lévő pálinkáknál mégis a 40-50 százalékos alkoholtartalom a jellemző. Sőt, a legtöbb megáll a 40 alkoholszázalékos határnál, ami egyáltalán nem véletlen.
A magas alkoholtartalom ugyanis nem tesz jót a pálinkának: csökkenti a termék illatát, ízben csípősebb, visszafogottabb párlatot eredményez, melyben a gyümölcs helyett jobban dominál az alkohol.
Az igazság tehát az, hogy az alkohol fertőtlenítő hatása csak 70 százalék felett érezhető, ám egy ennyire erős párlat élvezeti értéke már alacsony, a gyümölcs helyett az alkohol jut benne domináns szerephez. Arról nem is beszélve, hogy a 70 alkoholszázalékosnál töményebb alkohol gyorsan elpárolog, így gyakorlatilag a nagyon erős pálinkának nincs ideje arra, hogy megfelelő hatást fejtsen ki a fertőtlenítés terén.
Az igazán jó minőségű, prémium pálinkának alapvetően nem feladata tehát a gyógyítás. Ám a régi szokások, amelyeket szüleinktől, nagyszüleinktől örököltünk, ettől függetlenül lélekben még ma is lélekben erősíthetnek minket, ilyen módon pedig valóban segíthetnek akár a gyógyulásban is.