A pálinkafőzés titkai – Szüretelés és erjesztés – 2. rész

A pálinkafőzés titkai - Szüretelés és erjesztés - 2. rész

Cikkünkben bemutatjuk, hogy mitől lesz utánozhatatlan zamatú az Árpád Prémium pálinka. A négyrészes blogsorozat második részéhez érkeztünk, mely betekintést enged a gyümölcsök felhasználásától kezdve egészen az erjesztés mesteri kivitelezéséig, Nagy Árpád pálinkafőzőmester olvasatában.

A szüretelés

Nagy Árpád szerint a pálinkakészítés összes lépését a lehető legnagyobb szeretettel érdemes csinálni, hiszen ebben rejlik az igazi érték. Most a szüretelésről mesél nekünk, korábban a tevezésről olvashattunk: „A gyümölcsöt szedjük lukacsos ládába, távolítsuk el a gallyakat, szárakat és a leveleket, majd alaposan mossuk át a gyümölcsöket. Ezt könnyedén kivitelezhetjük vödörben slaggal, vagy kisebb hordóban is megmoshatjuk a termést 20-30 liter vízben.

Régebben nem magozták a gyümölcsöket, pedig a csonthéjas gyümölcsöknél ez kiemelt fontossággal bír. Kifejezetten fontos a magvaváló fajták magozása, ami egyébként nem is megterhelő tevékenység. Ha a kedves olvasónknak nincs ideje vagy kedve hozzá, hozzánk is elhozhatja a termést, magozó berendezéssel percek alatt megoldjuk.

A magozás kissé szőrszálhasogatásnak tűnhet, viszont a csonthéjas magokban az amigdalin enzimek hatására képes ciánhidrogén és benzaldehid keletkezni, ami egészségtelen és nem való a pálinkába. Az ital kesernyéssé válhat, veszít a szépségéből, tehát nincs mese, a magtól meg kell szabadulni még gyümölcs stádiumban. ”

Irányítsuk mi az erjesztést

„Miután kimagoztuk a gyümölcsöket és hordóba tettük őket, semmiképp ne hagyjuk, hogy önállóan kezdjen erjedni. Mi indítsuk el az erjesztést! Ha hagynánk, hogy magától erjedjen a cefre, akkor olyan vegyületekkel kellene megbirkóznunk, mint az etil-acetát és acetaldehid, melyeknek semmi keresnivalója a pálinkában, ráadásul kellemetlen körömlakkos illatot eredményez.

Emiatt az irányított erjesztés az az út, melyet mi is ajánlunk. A magozás után azonnal lesavanyítjuk a gyümölcspépet, mert ilyenkor a termés PH értéke még 3,5 körül van. Ez az érték még táptalaja a penészgombáknak, ecetsav, tejsav és vajsav baktériumoknak. Ezek mind károkat okozhatnak, kevesebb alkohol termelődne, ráadásul az előpárlat frakciók is technokolos, acetonos illatokkal terhelődnének.

Ezért kezdjük a savanyítással: a törzsszámok adottak, mi például egy kilogramm citromsavat javasolunk egy mázsa gyümölcshöz. A savanyítás utáni második lépés az enzim készítményekkel a pektinbontás, melyhez mázsánként nagyjából 1500 Ft körüli befektetés szükségeltetik. Igazán megéri erre áldozni, hiszen sokkal illatosabb és hígabb cefrét, így jobb minőségű pálinkát kapunk.

A következő lépés, hogy ha elindítottuk az élesztőgombákkal az erjesztést, hűtsük a cefrét! Régi közhiedelem, hogy az erjesztéshez magas hőmérséklet kell, itt lehet a legnagyobbat hibázni a cefre kezelésénél. A hőmérsékletnek mindössze a 10 Celsius fokot kell meghaladnia, az élesztőgombák akkor már tudnak dolgozni.”

Tartsuk benn az aromákat

„Sokat hallom, hogy az erjesztés nyitott hordóval az igazi. Nos, ami az aromát illeti, amit ilyenkor érzünk a hordó körül, az mind hiányozni fog a pálinkából, mert elpárolog a levegőbe. Mi éppen ezért erjesztjük a cefrét zárt tartályokban, hogy az összes illatot benn tartsuk, annak ott a helye és nem a diófa alatt a levegőben.

Keressük hát meg a ház leghűvösebb helyét és oda tegyük a hordót, ne a napra. Az egyik legjobb pálinka-hack, ha veszünk hordónként 4 palack szénsavas ásványvizet, majd mindegyikre madzagot kötünk. Kettő mehet a fagyasztóba, majd fagyás után a hordóba. 12 óránként csereszabatosak, ez a művelet 5-8 fokot tud csökkenteni a cefrénk hőmérsékletén. Fontos, hogy reduktívan erjesszünk, oxigén ne menjen a hordóba. Aki minőségi pálinkát szeretne, az használjon kotyogós hordót.”

Következő cikkünkben mélyen bele merülünk az erjesztés szakaszaiba, bemutatjuk a három erjesztési fázist, hogy minden tudás birtokában te is kiváló pálinkát készíthess.