„Miután kimagoztuk a gyümölcsöket és hordóba tettük őket, semmiképp ne hagyjuk, hogy önállóan kezdjen erjedni. Mi indítsuk el az erjesztést! Ha hagynánk, hogy magától erjedjen a cefre, akkor olyan vegyületekkel kellene megbirkóznunk, mint az etil-acetát és acetaldehid, melyeknek semmi keresnivalója a pálinkában, ráadásul kellemetlen körömlakkos illatot eredményez.
Emiatt az irányított erjesztés az az út, melyet mi is ajánlunk. A magozás után azonnal lesavanyítjuk a gyümölcspépet, mert ilyenkor a termés PH értéke még 3,5 körül van. Ez az érték még táptalaja a penészgombáknak, ecetsav, tejsav és vajsav baktériumoknak. Ezek mind károkat okozhatnak, kevesebb alkohol termelődne, ráadásul az előpárlat frakciók is technokolos, acetonos illatokkal terhelődnének.
Ezért kezdjük a savanyítással: a törzsszámok adottak, mi például egy kilogramm citromsavat javasolunk egy mázsa gyümölcshöz. A savanyítás utáni második lépés az enzim készítményekkel a pektinbontás, melyhez mázsánként nagyjából 1500 Ft körüli befektetés szükségeltetik. Igazán megéri erre áldozni, hiszen sokkal illatosabb és hígabb cefrét, így jobb minőségű pálinkát kapunk.
A következő lépés, hogy ha elindítottuk az élesztőgombákkal az erjesztést, hűtsük a cefrét! Régi közhiedelem, hogy az erjesztéshez magas hőmérséklet kell, itt lehet a legnagyobbat hibázni a cefre kezelésénél. A hőmérsékletnek mindössze a 10 Celsius fokot kell meghaladnia, az élesztőgombák akkor már tudnak dolgozni.”